Fear
of the unknown should naturally grip Nigeria’s top division sides
this weekend as the AITEO/ Federation Cup Round of 64 games are
played on Sunday.

The
Nigeria Professional Football League, NPFL sides were able to avoid
each other yet face tricky ties against clubs they know next to
nothing about.
New
comers into the NPFL, Go Round FC will be in Abuja to play against Dan
Masari FC, a club based in Kebbi State and coach of the NPFL side,
Ngozi Elechi told NigerianFootballer.com that he had never heard of
this club before.
I
do not know anything about them and before now I did not even know
there was such a club but this is the Cup and you expect tricky ties
like this so we will be in Abuja and expect the unexpected,” Elechi
said.
We
may not have played League football in three months, but we have been
busy with friendly matches, especially against lower league sides so
I am optimistic that we will be playing in the Round of 32 by next
week,” Elechi told NigerianFootballer.com.
Heartland
play Coffine FC who are based in Ikot Ekpene and Ere Dokubo also
knows little of their lower division opponents. The game comes up in
Port Harcourt.
I
do not know much about Coffine FC or how they play this year but I
know that a few of their players have Premier League experience
having been on the books of Akwa United before, but asides that,
nothing,” Dokubo told NigerianFootballer.com.
What
ever name you call it, whether, AITEO or FA Cup, it is still
Challenge Cup to me and I have seen where smaller teams knock out the
bigger ones and as far as this competition is concerned we
(Heartland) are mates with Coffine FC,” Dokubo said.
Reigning
champions Akwa United will be up against neighbours, Hope
of Glory FC who are based in Calabar. That game will be played in
Port Harcourt.
Full
Round of 64 Fixtures
Plateau
United v Zagbai FC
Chief
of Staff FC v Niger Tornadoes
Kano
Pillars v Ngwa FC
Enyimba
v Wasiu Aabelewe FC
MFM
FC v Sokoto United
Yobe
Desert FC vs DMD F
Kano
Pillars feeders vs Crown FC
Nyasagwana
FC (of Taraba) vs FC Ifeanyi Ubah
Confine
FC (Akwa Ibom) vs Heartland FC
Dan
Masari FC ( Kebbi) vs Go Round FC
Doma
United (of Gombe) vs J. Atete (of Delta)
George
Turnah (of Yenagoa) vs Nasarawa United
Aklosendi
FC (of Nasarawa) vs FRSC FC (of Abuja)
Katsina
Feeders FC vs Jigawa Golden Stars
Akwa
United vs Hope of Glory (of Calabar)
Akwa
United will aim to defend their title.
Smart
FC (of Lagos) vs Abia Warriors
Delta
Stars FC vs Kogi United
Samba
FC (of Jigawa) vs Elkanemi Warriors
Bayelsa
United FC vs Fasbir FC (of Sokoto)
Ekiti
United FC vs Mighty Jets (of Jos)
FC
Minda (of Gboko) vs Osun United
Enugu
Rangers vs Niger Tornadoes feeders
ABS
FC vs Kebbi United
Shooting
Stars vs Supreme Court (of Abuja)
Bendel
Insurance vs Remo Stars Junior
Wikki
Tourists vs Crime Busters (Enugu)
Rivers
United vs Gusau Eleven (Zamfara)

The
games will be played on Sunday, September 9th across different venues
in the country.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here